Reklama

Szok grupowy

Szok grupowy

24.07.2006
Czyta się kilka minut
Zgłoszona w Sejmie przez koalicję PiS-Samoobrona-LPR propozycja tzw. grupowania list wyborczych - umożliwiająca przejście 5-procentowego progu partiom, które dostały mniej głosów - szokuje. Nie dlatego, że jest zgłaszana tuż przed jesiennymi wyborami, bo przecież PO robi to samo, przedstawiając swoją propozycję wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych. To źle, ale to już, niestety, poniekąd norma. Normą jest także to, że sejmowa większość chce poprawić swoją pozycję, majstrując przy regułach gry. Jednak naprawdę szokujący jest fakt, że proponowane zmiany będą mieć najpewniej efekty całkowicie odwrotne od zamierzonych - i tych szlachetnych, podawanych w uzasadnieniu, i tych cynicznych, całkiem otwarcie głoszonych potem w mediach.
Z

Złagodzenie napięć między ugrupowaniami wszelkich zawieranych koalicji - uzasadnienie oficjalne zmian - byłoby korzystne. Jednak grupowanie list tylko napięcia zwiększy. Dotąd brały się one stąd, że w walce o wyborcze "łupy" najłatwiej było przejąć wyborców od politycznego sąsiada. Tego grupowanie nie zmieni, doda natomiast nowe źródło konfliktu: walkę o podział "łupów" w obrębie bloku stworzonego dzięki grupowaniu list. Głosy zdobywane przez poniekąd sojuszniczą listę będą po takiej zmianie w większym stopniu grozić stratą mandatu kandydatom pozostałych członków bloku, niż kandydatom "obcych" partii.

Grupowy zysk rządzącej koalicji jest przy tym wątpliwy. W wyborach samorządowych znaczna część głosów pada na lokalne komitety - często są one jednak zbyt słabe, by zdobyć istotną pozycję. Pogrupowane, mogą zagrozić ogólnopolskim partiom znacznie bardziej. Można...

1603

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]