Reklama

Niefortunne koło

Niefortunne koło

25.09.2007
Czyta się kilka minut
Żeglarzom najłatwiej płynąć zwiatrem. Niestety, nie jest to przyjemność dana politycznym sternikom. Oni muszą się nauczyć halsować - płynąć pod wiatr interesów grupowych, przez wzburzone morze idei.
W

Wybory oglądane w mediach przypominają wyścig. Wydaje się oczywiste, że sukces musi być równoznaczny ze zdobyciem władzy. Złudne wrażenie. Do zdobycia władzy potrzebna jest jeszcze większość w Sejmie. Bywa ona gwarantowana - takie przypadki zdarzają się w świecie bardzo rzadko - dzięki zastosowaniu tricków w samym systemie wyborczym. Przykładem Grecja, gdzie obowiązuje "zasada złotego głosu" i zwycięzca z urzędu dostaje większość w parlamencie, nawet jeśli zdobyłby tylko 30 proc. poparcia. Pozwala to uniknąć przypadków, podobnych do losu rządu konserwatywnego Fideszu na Węgrzech, który wygrał wyborczy wyścig, jednak nie utrzymał się przy władzy. Języczkiem u wagi okazali się na Węgrzech liberałowie, którzy woleli stworzyć większość parlamentarną z socjaldemokratami.

Okrzyki i kuksańce

Wiele zachowań, które służą polepszeniu...

8724

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]