Reklama

Ładowanie...

A po co my się tego uczymy?

29.08.2022
Czyta się kilka minut
Agnieszka Jankowiak-Maik, autorka bloga „Babka od Histy”: Coraz więcej historyków skrzykuje się w sieci – dzielą się pomysłami, dodają sobie nawzajem odwagi, by iść pod prąd.
ARCHIWUM PRYWATNE
P

PRZEMYSŁAW WILCZYŃSKI: A może tak nałożymy sobie autocenzurę?

AGNIESZKA JANKOWIAK-MAIK: Na co?

Raczej na kogo.

Na prof. Roszkowskiego i jego podręcznik? Na wypowiedzi ministra Czarnka? Z przyjemnością: na ten temat powiedziano już wszystko, więc kiedy jakaś stacja telewizyjna dzwoni do mnie po raz szósty z prośbą o komentarz, zaczynam błagać o litość.

Ale jest i drugi dobry powód tego przemilczenia: historią szkolną nie rządzi Kaczyński, Czarnek ani Roszkowski, tylko Babka od Histy i setki innych nauczycieli historii bądź – od września w pierwszych klasach szkół ponadpodstawowych – HiT-u.

Zgadzam się, te czterdzieści pięć minut należy do nas. Choć jest też wielu nauczycieli tak zmęczonych, że robią tylko minimum, a potem wracają do domu. Lubią wskazówki, gotowce, proponowane w mediach podręczniki.

Z drugiej strony,...

16562

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 


https://www.tygodnikpowszechny.pl/polska-szkola-6502

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]