Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Szkockie pokrzepienie

Szkockie pokrzepienie

21.08.2006
Czyta się kilka minut
Wakacyjna wędrówka po Szkocji? Po kraju zimnym, wietrznym, mglistym, deszczowym, pozbawionym ciepłego morza? Dlaczego nie? Wszak to ojczyzna Nessie, tajemnicza i romantyczna kraina bohaterów Waltera Scotta i fantastycznych gór, co pewien czas portretowanych w wielkich filmowych produkcjach.
Ruiny zamku Dunotarr
T

Ten stereotypowy kompleks wyobrażeń może jednocześnie zniechęcać i kusić (zależnie od upodobań), ale jest wart, by go skonfrontować z własnym doświadczeniem. Pierwszą przyczyną podróżowania pojmowanego jako zwiedzanie, poznawanie, jest ciekawość, wola przekonania się "na własne oczy", wynikająca albo z niewiary w opinie innych, albo odwrotnie - z chęci potwierdzenia entuzjastycznych czy zachęcających relacji. Szkocja działa na wyobraźnię, bo ważnym składnikiem jej potocznego image'u jest tajemniczość, otaczająca ponurą i krwawą historię, gotyckie zamczyska czy choćby ciemne wody Loch Ness. Któż zaś nie chciałby się zetknąć z tajemnicą, odczuć ją i może - choć trochę - odtajemniczyć? Przypisana Szkocji w potocznym mniemaniu zagadkowość (z domieszką grozy) jest poniekąd jej znakiem firmowym, podobnie jak synonimem Wenecji jest piękno, a Paryża szyk.

...

12691

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]