Reklama

Szkockie pokrzepienie

Szkockie pokrzepienie

21.08.2006
Czyta się kilka minut
Wakacyjna wędrówka po Szkocji? Po kraju zimnym, wietrznym, mglistym, deszczowym, pozbawionym ciepłego morza? Dlaczego nie? Wszak to ojczyzna Nessie, tajemnicza i romantyczna kraina bohaterów Waltera Scotta i fantastycznych gór, co pewien czas portretowanych w wielkich filmowych produkcjach.
Ruiny zamku Dunotarr
T

Ten stereotypowy kompleks wyobrażeń może jednocześnie zniechęcać i kusić (zależnie od upodobań), ale jest wart, by go skonfrontować z własnym doświadczeniem. Pierwszą przyczyną podróżowania pojmowanego jako zwiedzanie, poznawanie, jest ciekawość, wola przekonania się "na własne oczy", wynikająca albo z niewiary w opinie innych, albo odwrotnie - z chęci potwierdzenia entuzjastycznych czy zachęcających relacji. Szkocja działa na wyobraźnię, bo ważnym składnikiem jej potocznego image'u jest tajemniczość, otaczająca ponurą i krwawą historię, gotyckie zamczyska czy choćby ciemne wody Loch Ness. Któż zaś nie chciałby się zetknąć z tajemnicą, odczuć ją i może - choć trochę - odtajemniczyć? Przypisana Szkocji w potocznym mniemaniu zagadkowość (z domieszką grozy) jest poniekąd jej znakiem firmowym, podobnie jak synonimem Wenecji jest piękno, a Paryża szyk.

...

12691

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]