Reklama

Szklana pogoda

Szklana pogoda

07.04.2009
Czyta się kilka minut
TVP nie jest ani publiczna, ani rządowa, ani opozycyjno-prezydencka. Trafiła w ręce ludzi o brunatnej przeszłości, cieszących się ułamkowym poparciem społecznym.
/rys. Mirosław Owczarek
J

Już nie niebieskie, tylko kolorowe, i nie dwa programy, tylko setki, dostarczane prosto do domu przez kable i satelity, coraz częściej na płaski, panoramiczny ekran HD. Kolosalnej ofercie towarzyszą, jak wiadomo, dwa odmienne, ale idące w parze zjawiska: zgłupienie i polityzacja. Oba wątki są szeroko wyeksploatowane medialnie, niestety debata sobie, a życie sobie. Zmiany, owszem: są, ale na gorsze. Stąd potrzeba dyskusji permanentnej. Po pierwsze o tym, co się dzieje z telewizją jako instrumentem kultury, po drugie o tym, co dzieje się z nią w sensie polityczno-instytucjonalnym. Zacznijmy od wątku pierwszego, czyli zgłupienia.

***

W kulturalnym gronie wypada narzekać na upadek kultury popularnej, zwłaszcza w jej telewizyjnym wydaniu. Zmęczony pisaniem Jacek Żakowski pstryka po nocy pilotem i nic go nie cieszy - ani muzyka dance, ani telezakupy...

13893

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]