Reklama

Aby Polska rosła w siłę, a ludzie żyli dostatniej

Aby Polska rosła w siłę, a ludzie żyli dostatniej

24.07.2006
Czyta się kilka minut
Exposés są nudne i na dobrą sprawę niepotrzebne. Ostatnim - w wykonaniu Jarosława Kaczyńskiego - nie byli zainteresowani m.in. analitycy giełdowi, gdyż premier parę dni wcześniej odwiedził giełdę, gdzie, zwracając się bezpośrednio do finansistów i ludzi biznesu, zapewnił ich o swym przywiązaniu do wartości rynkowych. Adresowane do laików wystąpienie sejmowe uznali w tej sytuacji za nieistotne.
fot. W. Olkuśnik / Agencja Gazeta
R

Rewelacji nie oczekiwali również przeciwnicy rządów PiS, mający wyrobiony pogląd na temat jego przywódcy. Wiedziały też, czego się spodziewać, kluby opozycyjne i koalicyjne, zapowiadając w ciemno, jak będą głosować. Premier wyjmujący króliki z kapelusza zachowałby się niepoważnie.

W państwie racjonalnym zwyczaj wygłaszania rytualnej mowy w parlamencie zostałby szybko zarzucony lub sprowadzony do niezbędnego minimum. Zamiast długotrwałych oratorskich popisów usłyszelibyśmy parominutowe przypomnienie programu zwycięskiego ugrupowania, znanego przecież wszystkim zainteresowanym, po czym odbyłaby się dyskusja i głosowanie. Niestety, w naszej bizantyjskiej kulturze politycznej celebruje się z wielką pompą nużący, przymusowy spektakl pt. "Przedstawienie przez prezesa Rady Ministrów programu działania rządu wraz z wnioskiem o udzielenie wotum zaufania".

...
24510

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]