Reklama

Ośmiornica w sosie własnym

Ośmiornica w sosie własnym

24.03.2009
Czyta się kilka minut
Nepotyzm budzi sprzeciw, ponieważ łamie zasady sprawiedliwości, równości szans i dostępu do dóbr. Faworyzuje irracjonalne więzi w sytuacjach, w których oczekujemy zastosowania bezstronnego kryterium kompetencji.
Fot. Sanja.Gjanero
O

Oto typowy schemat: problem trwa latami, wszyscy wiedzą, lecz mało kto się przejmuje. Aż prasa ujawni nowy bulwersujący przypadek, zwany następnie "aferą". Wzbudza to lawinę komentarzy, czasem polityczne reperkusje. Np. - u nas to już rytuał - powołuje się parlamentarną komisję śledczą.

Modelowym przypadkiem ujawnienia korupcji i nadużyć władzy była afera Rywina. Dziś uwagę opinii publicznej przykuł problem nepotyzmu. Stało się tak za sprawą wicepremiera Waldemara Pawlaka, a ściślej: dwóch dziennikarzy "Dziennika", Michała Majewskiego i Pawła Reszki, którzy 11 marca rozpętali kolejną burzę artykułem "Pawlak, konkubina i interesy robione na boku".

Medialna geneza takich debat - nie inicjują ich przecież etycy ani socjologowie, tylko dziennikarze - przesądza o ich doraźnym, nieakademickim charakterze. Szybko wybuchają i zamierają, a uwaga prasy...

14826

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Od 25 maja 2019 r., godz. 0:00, do zakończenia głosowania do Parlamentu Europejskiego trwa CISZA WYBORCZA. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej. Dowiedz się więcej >> 

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]