Reklama

Ośmiornica w sosie własnym

24.03.2009
Czyta się kilka minut
Nepotyzm budzi sprzeciw, ponieważ łamie zasady sprawiedliwości, równości szans i dostępu do dóbr. Faworyzuje irracjonalne więzi w sytuacjach, w których oczekujemy zastosowania bezstronnego kryterium kompetencji.
Fot. Sanja.Gjanero
O

Oto typowy schemat: problem trwa latami, wszyscy wiedzą, lecz mało kto się przejmuje. Aż prasa ujawni nowy bulwersujący przypadek, zwany następnie "aferą". Wzbudza to lawinę komentarzy, czasem polityczne reperkusje. Np. - u nas to już rytuał - powołuje się parlamentarną komisję śledczą.

Modelowym przypadkiem ujawnienia korupcji i nadużyć władzy była afera Rywina. Dziś uwagę opinii publicznej przykuł problem nepotyzmu. Stało się tak za sprawą wicepremiera Waldemara Pawlaka, a ściślej: dwóch dziennikarzy "Dziennika", Michała Majewskiego i Pawła Reszki, którzy 11 marca rozpętali kolejną burzę artykułem "Pawlak, konkubina i interesy robione na boku".

Medialna geneza takich debat - nie inicjują ich przecież etycy ani socjologowie, tylko dziennikarze - przesądza o ich doraźnym, nieakademickim charakterze. Szybko wybuchają i zamierają, a uwaga prasy...

14826

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]