Reklama

Szczyt świata w Nowym Jorku

Szczyt świata w Nowym Jorku

01.10.2018
Czyta się kilka minut
„Poproszę wodę”. „Niestety, już zamknięte”. „Wodę!!!”. „OK”.
T

Tak w Café de la Paix, w kuluarach siedziby ONZ, wygląda ponoć „sztuka dyplomacji” w wykonaniu spragnionych delegatów. I choć Zgromadzenie Ogólne tej organizacji – doroczne spotkanie wszystkich krajów członkowskich, najczęściej z udziałem głów państw i szefów rządów – to zwykle wydarzenie mało medialne (no chyba że przemawia Chruszczow lub Kaddafi), w tym roku na sali plenarnej działo się dużo i ciekawie.

Po tym, gdy Donald Trump stwierdził, że jego administracja osiągnęła więcej niż niemal każdy poprzedni prezydent USA, sala zareagowała gromkim śmiechem. Wezwania Trumpa do porzucenia idei multilateralizmu prezydent Iranu Hassan Rouhani nazwał „objawem słabości intelektu”. Jego z kolei premier Izraela oskarżył o utrzymywanie w Teheranie tajnego magazynu atomowego oraz składnicy pocisków rakietowych w Bejrucie, stolicy Libanu; Beniamin Netanjahu zapowiedział też kontynuację ataków na proirańskie milicje walczące w Syrii i Iraku. Pięć państw graniczących z Wenezuelą oraz Kanada wezwały Międzynarodowy Trybunał Karny do śledztwa w kwestii nadużyć praw człowieka przez władze w Caracas.

Są też znacznie lepsze wiadomości: UNRWA, agencja ONZ-u wspierająca ponad 5 mln uchodźców palestyńskich na Bliskim Wschodzie, zebrała już od innych państw 85 proc. z 300 mln dolarów, które dotąd zapewniały Stany Zjednoczone. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła sukces w kwestii kontroli produkcji i handlu tytoniem. Dobiegają końca prace nad Global Compact for Migration, nowym systemem zarządzania i kontroli nad migracją w świecie. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Marcin Żyła jest dziennikarzem, a od stycznia 2016 r. również zastępcą redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”. Do zespołu pisma dołączył przed ośmioma laty. Od początku europejskiego...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]