Reklama

Szczęście sztuki

Szczęście sztuki

05.08.2013
Czyta się kilka minut
Ludzie robią zdjęcia obrazom, prawie na nie nie patrząc.
C

Czytają podpisy, o, to jest znane, trzeba zrobić, klik, mam. Więc jednak te nazwiska coś im mówią. Tylko co? To samo, co etykiety z opakowań.
O wielkim pechu mógłby powiedzieć Bronzino. Jego piękne portrety i obrazy religijne wiszą na wysokości „Mony Lisy”. Przed „Moną Lisą” tłum z wysuniętymi aparatami, komórkami, tabletami. Na Bronzina „Portret rzeźbiarza” nikt nawet nie spojrzy, choć to świetny obraz. Przyglądam mu się z uwagą, potem odwracam głowę w stronę ludzi za barierką. Każdy wpatrzony w małe okienko przed sobą, kadruje. Przychodzi mi ochota utrwalić ten widok. „Zwiedzających nie fotografujemy” – upomina pani.
Ale co tam Bronzino. Nie lepiej ma się Tycjan, choć przecież „sławna marka”. Stałem dłuższą chwilę przy „Koncercie wiejskim” – nikt się nie zatrzymał. „Śmierć Marii”, pociemniałe arcydzieło Caravaggia – jedna osoba, zapewne dlatego, że przysunąłem się...

2798

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]