Reklama

Ekspozycja świata

Ekspozycja świata

29.07.2013
Czyta się kilka minut
Odpowiedź na potrzebę poczucia się kimś lepszym jest towarem, który sprzedaje muzeum. Potoczna polszczyzna nazywa to bez ogródek „odchamianiem”.
Fot. Michał Paweł Markowski
M

Milion eksponatów, 30 tysięcy metrów kwadratowych, ponad 5 kilometrów książek w bibliotece, 500 krzeseł w restauracji i dwóch kawiarniach, 15 tysięcy metrów kwadratowych ogrodu, 1,5 kilometra piechotą, żeby to wszystko ogarnąć, o ile ktoś nie krąży – jak ja – w kółko, albo idzie tą samą trasą kilka razy w różnych kierunkach. Co to takiego? Rijksmuseum w Amesterdamie.
Nie jest to ani największe, ani najczęściej odwiedzane muzeum świata. Nawet w samym Amsterdamie więcej osób chodzi do muzeum van Gogha i do domu Anny Frank. Rijksmuseum jest na świecie dopiero w szóstej dziesiątce i do Luwru, który zalewa corocznie masa 10 milionów gości, daleko mu bardzo. A jednak jest coś nieuchronnie magicznego w tym amsterdamskim muzeum, do którego ciągną turyści z całego świata.
Byłem tu w 2000 r., akurat muzeum świętowało swoje 200-lecie, licząc od założenia pierwszego, skromnego...

23540

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]