Reklama

Szaron i Arafat

Szaron i Arafat

07.11.2004
Czyta się kilka minut
Jednostka niczym? Tu akurat nie ma wątpliwości, na ile człowiek kształtuje bieg historii. Ariel Szaron i Jaser Arafat to kluczowe postaci dla Bliskiego Wschodu. Prawicowy premier Izraela rzuca na szalę swą biografię i w parlamentarnym głosowaniu forsuje (po części wbrew swej partii) plan oddania Strefy Gazy, gdzie na skrawku piasku 8 tys. żydowskich osadników mieszka wśród 1,3 mln Palestyńczyków. A ponieważ nie sposób wniknąć w duszę Szarona, pozostają spekulacje.
C

Czy plan ten zwiastuje nową strategię? A może to tylko wybieg? Może oddawszy Gazę Szaron uczyni to, czego boją się Palestyńczycy, i wzmocni jeszcze obecność Izraela na Zachodnim Brzegu Jordanu, gdzie żyje 2,3 mln Palestyńczyków i 230 tys. Żydów? Jakiekolwiek są intencje Szarona, opuszczenie Gazy - i powstanie tam palestyńskiego minipaństwa - może zapoczątkować proces, który (zważywszy na demografię) prędzej czy później doprowadzi Izraelczyków i Palestyńczyków do porozumienia. Tyle że partnerem nie będzie już Arafat. Nawet jeśli lekarze z paryskiego szpitala, do którego trafił, uczynią cud, palestyński lider umiera. Ale również nad grobem pozostaje on symbolem. Izraelczycy, dla których jest najpierw terrorystą, a potem politykiem, także obawiają się jego śmierci, bo choć okazał się fatalnym administratorem Autonomii, integruje różne frakcje palestyńskie. I jeśli potwierdzi...

1064

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]