Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Szał projektowania

Szał projektowania

04.07.2017
Czyta się kilka minut
Gospodarz zapowiedział rewitalizację polskiej inteligencji, powołanie Akademii Literatury, odbudowę zamczysk, eliminację beztalenci z kultury polskiej i lekcje estetyki dla młodzieży.
W

Wobec paraliżującego nas rozmachu i gigantycznego materiału do analizy możemy zaledwie prześlizgnąć się nad ogromem zagadnień poruszonych przez Gospodarza, zagadnień zadanych jego służbom na już, by nie rzec: na wczoraj. Zacz­nijmy jednak od spostrzeżenia, że wszystkie te pomysły mają wspólny mianownik: oto idą czasy totalnej rekonstrukcji historycznej, z braku – jak rozumiemy – pomysłów świeższych.

Zacznijmy od rzeczy najprostszej, czyli od zobowiązania odbudowy kazimierzowskich zamczysk. Idzie tu chyba o, lekko licząc, trzydzieści bardzo solidnych nieruchomości. Mielibyśmy kilka pytań: „za ile?”, „za czyje?” i „po co?”. Słusznie jednak mniemamy, że byłyby to pytania nie na miejscu, pytania niegodne Polaka i patrioty, że to wszystko, jak wszystko inne, rozumie się samo przez się. Są i obce kulturze polskiej obawy, że nie starczy ani czasu, ani zapału, że niedokończone budowle...

3825

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

I jeszcze proszę pamiętać o Narodowym Centrum czegoś od estetyki, bo kto to widział,żeby wszyscy chodzili i mieszkali w odmiennym nurcie estetycznym niż Gospodarz.

W kraju nad Wisłą mistrzowie i geniusze rodzą się codziennie, wokół, a w ostatnich stuleciach na potęgę, dowodząc czasami narodem wzorują się na przykładzie gorszym, żeby na własnym podwórku go polepszyć, udoskonalić i za przeproszeniem zmodernizować, a potem w świat roznieść wiadomość o sukcesie. Tą genialną ścieżką w trudnych czasach powojennych poprawiając i udoskonalając ustrój sąsiada znad Wołgi kroczył towarzysz Gomułka, teraz rzec by można językiem medycznym, ale i poniekąd lingwistycznym kroczy klon towarzysza Gomułki prezes Kaczyński zwany w szerokich kręgach Gospodarzem, który to naprawiać i doskonalić pragnie twór niedoskonałego i nielotnego Mao Tse-tunga.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]