Reklama

Lekki gorsecik

Lekki gorsecik

30.10.2006
Czyta się kilka minut
Roland Barthes w "Systemie mody nie wchodzi w analizy socjologiczne czy estetyczne fenomenu mody, nie zastanawia się np., do jakich treści odnoszą się kolorowe skarpetki bitników; rozszyfrowuje system znaczeń, uaktywniony przez język gazet.
"

"Warszawska młodzież męska lubi w ubiorze swym akcentować natychmiastową gotowość do szybkiego działania. Stąd na przykład sznurowane na piersiach piłkarskie koszulki, które noszone pod sztywną czarną dwurzędówką stanowią szczyt wykwintu w pewnych kręgach towarzyskich stolicy. Podobną nutą sportowej gotowości dźwięczy moda kolorowych dżemprów lub zgoła koszulek gimnastycznych, wyglądających zuchowato spod rozpiętego kołnierzyka zwykłej koszuli pod szyję". Ten opis, pochodzący z powieści Tyrmanda z wczesnych lat 50., pokazuje, jak bardzo moda może znaczyć. Znaczyć dokładnie - Tyrmand pisał "Złego" w szczęśliwych (dla mody) czasach, gdy droga między materialnym detalem (sznurowane koszulki) a jego znaczeniem (zapalczywość) była względnie prosta i jasna. W podobnych jeszcze czasach pisał swą wybitną - i świetnie przełożoną przez Macieja Falskiego - książkę "System mody" Roland...

10949

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]