Reklama

Szacunek dla nieprzyjaciół

Szacunek dla nieprzyjaciół

27.02.2007
Czyta się kilka minut
Z tłumu bohaterów, Amerykanów i Japończyków, zaludniających filmowy dyptyk Clinta Eastwooda o wojnie na Pacyfiku - "Sztandar chwały i "Listy z Iwo Jimy (tytuły oryginalne: "Flags of Our Fathers i "Letters from Iwo Jima) - jedynie drugoplanowa postać amerykańskiego żołnierza z miotaczem ognia pojawia się w obu obrazach. Mimo to uzupełniają się one znakomicie.
Japońscy żołnierze; kadr z filmu "Listy z Iwo Jimy"
W

W pierwszym filmie żołnierz ów robi użytek ze swej broni, aby osłonić kolegów, wystawionych na ostrzał Japończyków; wykonuje niewdzięczną, ale konieczną robotę, przez cywilów ocenianą jako akt odwagi wojennej. W drugim filmie ta sama postać jest aniołem zagłady: Japończycy, którzy zginą z jego ręki, nie zobaczą nawet twarzy wroga, gdy płomienie wystrzelone z jego miotacza przyniosą im straszną śmierć. Widzowie - nawet ci oglądający oba filmy jeden po drugim - ledwie dostrzegą tę postać, ukazaną z dwóch punktów widzenia; tymczasem jest ona jak środek symetrii, z którego linie losów i wydarzeń rozbiegają się w dwie strony, ku dwóm zupełnie różnym opowieściom.

Oba filmy łączy także wizualna stylistyka. Piękne zdjęcia Toma Sterna ukazują skalistą wyspę Iwo Jima - miejsce jednej z najbardziej krwawych bitew podczas

II wojny światowej na Pacyfiku -...

8029

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]