Reklama

Polska na opak

Polska na opak

02.05.2011
Czyta się kilka minut
Leszek Balcerowicz: Moje pytanie do prezydenta brzmi: czy to, że jego troje głównych doradców pomijało poważne zastrzeżenia kręgów zewnętrznych i publicznie broniło rządowej wersji ustawy, działo się bez jego wiedzy, czy też za jego przyzwoleniem?
Leszek Balcerowicz w redakcji "Tygodnika Powszechnego", 20 kwietnia 2011 r. / fot. Tomasz Wiech
T

Tygodnik Powszechny: Co politycy będą nam obiecywać w kwestiach gospodarczych podczas kampanii wyborczej? Jak ich sprawdzić? O co ich pytać?

Leszek Balcerowicz: Wszyscy będą twierdzić, że ma być lepiej. Powiedzą, że mają się polepszyć warunki życia, albo że pozycja Polski w Unii i w świecie ma się wzmacniać. To ważne, ale za mało konkretne. Co to np. znaczy "silne państwo" (dyżurny temat wszelkich kampanii)? Silne represyjnie czy silne poprzez fakt, że zapewnia ludziom wolność i elementarne bezpieczeństwo?

Dlatego tak ważne jest rozróżnienie pomiędzy pytaniem polityków o ich cele a pytaniem o środki, jakimi chcą je osiągnąć. Nie można pozwalać, by ich deklaracje poprzestawały na poziomie owych celów, z którymi ludzie się zwykle zgadzają. A gdy się już z nich wydusi konkrety, powinni je ocenić eksperci. Warto pytać partie i ...

18758

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]