Reklama

Scenariusz Krachu

Scenariusz Krachu

26.10.2003
Czyta się kilka minut
To tekst z gatunku economical fiction. Za przedstawieniem czarnej wizji wydarzeń przemawia to, że nie jest ona wykluczona oraz fakt, że rząd - kompletnie lekceważąc ostrzeżenia - robi wiele, by scenariusz poniższy uprawdopodobnić.
J

Jest to możliwy wariant rozwoju wydarzeń w nieodległej przyszłości. “Możliwy" nie oznacza, że przesądzony czy wysoce prawdopodobny. Trudno nawet obliczyć prawdopodobieństwo jego wystąpienia. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że 15-17 września Polska znajdowała się na skraju krachu finansowego podobnego do tego, jaki miał miejsce w Argentynie dwa lata temu. Po dwóch nieudanych przetargach obligacji państwowych, budżet mógł utracić płynność finansową. Gdyby jeden czy dwóch większych inwestorów zagranicznych postanowiło wycofać kapitał z Polski i zgłosiło dodatkowy popyt na dewizy, przy silnie drożejącym euro mogła ruszyć lawina. Panika szybko przeniosłaby się z rynku instytucji finansowych na przedsiębiorstwa i gospodarstwa domowe...

Jak zaczyna się krach i co dzieje się potem

Do krachu finansowego potrzebne są trzy...

10490

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]