Reklama

Zarzucony priorytet

Zarzucony priorytet

24.07.2005
Czyta się kilka minut
Euro zastąpi złotego w naszych portfelach, kiedy spełnimy kryteria zawarte w traktacie z Maastricht. To wystarczy. Zmiany ustaw i zasad funkcjonowania systemu finansowego, niezbędnych do uczestnictwa w unii monetarnej, np. stworzenie niezależnego banku centralnego czy sprawnego systemu bankowego, przeprowadzono w ramach harmonizacji prawa polskiego z unijnym jeszcze przed wstąpieniem Polski do Wspólnoty.
W

Wbrew pozorom, przystąpienie do strefy euro nie jest przez to łatwiejsze. Kryteria z Maastricht mierzą jedynie, czy dany kraj prowadzi stabilną i nastawioną na długookresowy rozwój politykę gospodarczą. Na politykę gospodarczą z kolei wpływ ma wiele czynników, często związanych nie z gospodarką, lecz polityką.

Za duży deficyt, za wysoki dług

Najczęściej wymienia się cztery kryteria, które musi spełnić kraj, by zostać członkiem strefy euro, więc niewielu wie, że tak naprawdę jest ich pięć. Dwa z nich, nazywane fiskalnymi, dotyczą budżetu państwa. Po pierwsze: deficyt budżetowy, czyli przewaga wydatków państwa nad jego przychodami, nie może przekraczać 3 proc. PKB. Dzięki temu dowiadujemy się, w jakim stopniu żyjemy na kredyt - ile długu zaciągamy corocznie, by sfinansować wydatki budżetu. Ciągłe i nadmierne zadłużanie się...

11319

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]