Reklama

Świętość i grzech w Kościele

Świętość i grzech w Kościele

07.09.2013
Czyta się kilka minut
Na nadchodzącym II Kongresie Nowej Ewangelizacji będziemy m.in. rozważać Słowo zaczerpnięte z Dziejów Apostolskich: Dz 4, 32 – 5, 16.
S

Składają się nań trzy fragmenty: dwa tzw. summaria syntetycznie opisujące stan pierwotnego Kościoła w Jerozolimie (4, 32-37 i 5, 12-16) oraz rozdzielająca je historia grzechu Ananiasza i Safiry. Każdy z fragmentów niesie ze sobą własne pouczenie; osobne przesłanie niosą jednak wszystkie trzy wzięte razem – jak swoista „kanapka”, którą trzeba zjeść w całości. Dwie klamry tej całości stanowią dwa opisy wspólnoty wręcz idealnej. Czytamy więc najpierw: „jeden duch i jedno serce ożywiały wszystkich wierzących. Żaden nie nazywał swoim tego, co posiadał, ale wszystko mieli wspólne” (Dz 4, 32). Na koniec zaś (5, 12n), że „będąc jednego serca”, gromadzili się w Portyku Salomona, a ich jedność i sposób bycia wzbudzały uwielbienie całego Ludu. Więcej! Tekst Dziejów mówi nawet o uczuciu swego rodzaju bojaźni – religijnej czci, z jaką inni (obcy) traktowali uczniów – najwyraźniej dostrzegając w...

2793

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]