Reklama

Wspólnota w dobrym i złym

Wspólnota w dobrym i złym

10.04.2005
Czyta się kilka minut
Ks. Tomasz Węcławski: Ważna była obecność Jana Pawła II w miejscach i czasach symbolicznych: związanych z reformacją, ze schizmą, może zwłaszcza obecność ekumeniczna w Jerozolimie, w Grecji itd. Wydaje mi się, że w dalekosiężnej perspektywie najważniejsza jest prośba Papieża, skierowana do wszystkich chrześcijan, o przemyślenie roli posługi Piotra.
12 marca 2000, liturgia "Dnia Przebaczenia" w Watykanie
O

O. Marcin Lisak: - W pierwszą niedzielę Wielkiego Postu 2000 r. w Bazylice św. Piotra, podczas Mszy św. z liturgią próśb o przebaczenie, Papież objął i ucałował jubileuszowy krzyż, za nim uczynili to przełożeni watykańskich dykasterii. Czy można wezwanie do rachunku sumienia, nawrócenia i przebaczenia uznać za zasadnicze przesłanie pontyfikatu Papieża?

- Można, ale pod jednym warunkiem. Wezwanie to ma swoje miejsce w całości wizji przedstawionej Kościołowi przez Papieża. Jan Paweł II w czasie swojego pontyfikatu, kontynuując dziedzictwo Soboru Watykańskiego II, ukazuje całą tajemnicę zbawienia. Wskazuje na tajemnicę Boga Trójjedynego (trzy wielkie encykliki), na tajemnicę człowieka oczekującego Bożego zbawienia, ogłasza i celebruje Jubileusz Wcielenia. Oczywiście nie można tego dokonać bez uznania, że z powodu naszej grzeszności potrzebujemy...

17490

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]