Reklama

Święta od ciemności

Święta od ciemności

04.09.2007
Czyta się kilka minut
"Po co się tak męczę? Jeśli nie ma żadnego Boga, nie ma również duszy; także Ty, Chryste, nie jesteś prawdziwy, pisała Matka Teresa w 1956 r. 23 lata później było podobnie: "Nie ma we mnie żadnej wiary, żadnej. Żadnej miłości, żadnego celu. Mam w sobie ciszę i pustkę. Do amerykańskich księgarń trafił zbiór wyznań Matki Teresy o ciemności, której doświadczała przez ponad pół wieku.
fot. KNA-Bild
Z

Zdarzyło się to 10 września 1947 r. 36-letnia siostra Teresa (podówczas loretanka) po wyczerpującej pracy w Darjeeling udała się na polecenie przełożonych na wypoczynek w Himalaje. W drodze powrotnej przemówił do niej Jezus: "Przyjdź, bądź moim światłem". Matka Teresa opowiedziała o tym lokalnemu arcybiskupowi Ferdynandowi Périer. Ten początkowo był sceptyczny, jednak listy Teresy ujęły go swoim niecierpiącym sprzeciwu uporem, a ich treść dowodziła niepodważalnej więzi zakonnicy z Bogiem. Po konsultacji z Watykanem abp Périer zezwolił Matce Teresie na kontynuowanie jej "powołania w powołaniu" poza dotychczasowym zgromadzeniem. Od tamtej pory Matka Teresa przestała słyszeć głos Jezusa i czuć Jego obecność. Światło, które miała nieść, okazało się dla niej wieloletnią ciemnością.

Myśli niczym noże

"Przyjdź, bądź moim światłem...

5474

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]