Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Suszone lepsze

Suszone lepsze

23.04.2018
Czyta się kilka minut
Świętego Jerzego – i co z tego? Nie przyleciały jeszcze jerzyki, chociaż nazwa powinna je zobowiązywać do pewnej terminowości.
BEW
Z

Zuchwałością byłoby roztrząsać ptasie sprawy na łamach, które goszczą regularnie Stanisława Łubieńskiego, jednak raz sobie pozwolę. Jerzyk bowiem to nie tylko fascynująca maszyna do oczyszczania miast z komarów i meszek, a do tego przedziwny stwór, potrafiący miesiące spędzić bez przerwy w powietrzu – piszą uczeni: je, pije, kopuluje i śpi w locie.

Dla mnie jerzyk stanowi niezbędny składnik smaku letnich drinków. Kiedy wieczorem na tarasie słyszę ten ich dziki wrzask, widzę, jak wykonują ostatnią rundę kolacyjną i pikują prosto pod gzymsy sąsiednich bloków, to wiem, że w końcu zaczął się dla mnie rok. To znaczy ta jego lepsza część, której początek zasługuje na świętowanie.

Bez wrzasku jerzyków białe wino wypite na koniec dnia – przed prysznicem zmywającym ze skóry osad stresu i wysiłku – smakuje tylko jak wino, nie jak szczęście. Wino w postaci czystej albo beztrosko...

5282

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Też wyczekuję jerzyków i ich ostrych, zwłaszcza pod wieczór, głosów. Lada dzień się pojawią. Dziś chyba jednego widziałam koło bloku...Teraz czas umila kos popisujący się za oknem i bez.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]