Reklama

Stworzenie świata jako gałąź sztuki

Stworzenie świata jako gałąź sztuki

02.02.2010
Czyta się kilka minut
Udane dzieło kreatora światów poznaje się po tym, że czytelnik bądź widz nie chce opuszczać stworzonego przezeń świata. Już teraz szacuje się, że za dużą część wpływów z kinowej dystrybucji "Avatara" odpowiadają idący na ten film po raz drugi, trzeci, czwarty, znający już i (i tak przewidywalne) zakończenie - pisze Jacek Dukaj.
Kadr z filmu "Avatar" / fot. materiały dystrybutora
S

Sukces komercyjny "Avatara" Jamesa Camerona nie idzie w parze z jednoznacznym docenieniem filmu jako dzieła sztuki. Takie widowiska z reguły nie powalają recenzentów na kolana - chyba że już obficie obsypane nagrodami. Główne zarzuty to: prostactwo fabularne i ideowe, skupienie się na fajerwerkach wizualnych ze świata Pandory (księżyca, na którym rozgrywa się akcja filmu), zabicie ducha opowieści przez technologię filmową.

Nie jest w sztuce niczym nowym obrona przez podważenie kryteriów oceny. Utarło się w XX wieku, że artyści odpowiadają na krytykę twierdząc, iż krytycy po prostu nie rozumieją ich sztuki, jako że pozostają niewolnikami starych paradygmatów, a artysta oto właśnie zaproponował im coś prawdziwie nowego - i nieprzystawalność do dawnych kryteriów stanowi najlepszy dowód na oryginalność dzieła. Słyszeliśmy to tyle razy, że odruchowo odrzucamy jako...

18395

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]