Reklama

Martwe piksele

18.10.2015
Czyta się kilka minut
„Gwiezdne wojny”, „Terminator”, „Park Jurajski”, „Mad Max” – w kinach sezon powtórek z rozrywki. Z jednej strony nostalgia, z drugiej odwrót od światów wykreowanych przez komputery.
T-Rex jak żywy. „Jurassic Park” (1993) Fot. MATERIAŁY PRASOWE
P

Po niemal dwudziestu latach od publikacji wpływowego eseju Susan Sontag „Zmierzch kina” możemy szczęśliwie uznać, że amerykańska pisarka srogo się myliła. W 1996 r. wieszczyła kres złotej epoki namiętnego oglądania filmów. Głos Sontag wpisywał się w dekadenckie nastroje końca wieku: rozrywka wycelowana w nastolatków dominowała przynajmniej od czasu rządów Ronalda Reagana w latach 80., DKF-y zostały wyparte przez multipleksy, a starzy mistrzowie (na czele z obiegowym triumwiratem Bergman-Antonioni-Fellini) szli w zapomnienie.

Karmiąc się nostalgią za mityczną epoką, kiedy kino było najważniejszą i najbardziej odkrywczą ze sztuk, Sontag nie dostrzegła wielkiej zmiany. Wzgardzone przez nią hollywoodzkie produkty zmieniały swój kształt i zawartość; otwierały się na kolejną fuzję sztuki i technologii, a także kładły podwaliny pod rewolucję. Dwie dekady temu zmieniły się parametry...

15396

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]