Reklama

Strażnik domu Abrahama

Strażnik domu Abrahama

26.10.2014
Czyta się kilka minut
Od piętnastu lat Dhaif Muhsin pilnuje ruin sumeryjskiego miasta Ur w południowym Iraku.
Amerykański śmigłowiec w Ur; w tle sumeryjski ziggurat, październik 2009 r. Fot. Ernest Sivi / AP / EAST NEWS
Z

Zaspani policjanci otwierają nam bramę. Po wschodniej stronie horyzontu wstaje słońce, pomarańczowe światło zalewa ziggurat z Ur. Starożytna wieża świątynna, zbudowana z wypalanych cegieł, góruje majestatycznie nad równiną, która ciągnie się wzdłuż brzegów Eufratu niedaleko miasta An-Nasirijja. Świątynię zbudowano dla boga księżyca imieniem Nanna. To typowa budowla starożytnej Mezopotamii.
Dhaif Muhsin już czeka. Od 1999 r. pilnuje świątyni i rozciągającego się wokół sumeryjskiego miasta. W jego rodzinie to tradycja, która zaczęła się w 1922 r. Brytyjski archeolog Leonard Woolley szukał wtedy strażników, którzy pilnowaliby jego wykopalisk; dziadek Dhaifa dostał pracę. Nie były to pierwsze brytyjskie poszukiwania: jakieś 70 lat wcześniej Brytyjczycy pod wodzą wicekonsula z Basry szukali skarbów w Ur, ale szybko zrezygnowali. Zamiast tego grasowali tu złodzieje,...

5305

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]