Reklama

Kulturalne odmrożenie

Kulturalne odmrożenie

z Jerozolimy
08.03.2021
Czyta się kilka minut
Tak zwany zielony paszport służy jako karta wstępu do teatrów czy na koncerty. Jednak do normalności jest jeszcze w Izraelu daleko.
Z okazji nadchodzącego święta Purim przebierańcy przybyli także na oddział covidowy szpitala Sheba Medical Center, aby dodać otuchy pacjentom. Ramat Gan, Izrael, 16 lutego 2021 r. ZIV KOREN / EAST NEWS
I

Izraelczycy nareszcie mogą pójść do muzeum albo odwiedzić galerię – przynajmniej teoretycznie. Przez cały długi rok w kraju panowała kulturalna posucha. Z powodu epidemii zamknięte były muzea, teatry, galerie sztuki, sale koncertowe i kina. W ostatnim tygodniu lutego mogły wreszcie otworzyć swoje podwoje, choć pod pewnymi warunkami.

Kto chce pójść na przedstawienie, koncert albo imprezę sportową, musi mieć tzw. zielony paszport. Ściśle rzecz biorąc, „paszport” to kod kreskowy, który zaszczepieni otrzymują z ministerstwa zdrowia poprzez aplikację w tydzień po otrzymaniu drugiej dawki szczepionki. Również ten, kto przechorował COVID-19, może wnioskować o stosowne zaświadczenie.

Do piątku 26 lutego pierwszą dawkę szczepionki otrzymało 4,65 mln mieszkańców Izraela, czyli dwie trzecie dorosłych powyżej 16. roku życia; prawie 3,3 mln z nich dostało już dwie dawki i jest w...

7696

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Mam nadzieję, że pomysły z tz. paszportami COVID nie znajdą naśladowców w Europie. To jest jawne nietolerowanie antyszczepionkowców, i jest w pewnym sesje, odmianą rasizmu. Wprowadzenie paszportów COVID'owych może w przyszłości, skłonić niektórych decydentów o wprowadzeniu paszportów na inne choroby zakaźne np.: gruźlicę, AIDS lub inne. Zakazy wstępu do kina czy teatru z powodu braku paszportu, zawsze można rozszerzyć na zakaz poruszania się środkami komunikacji publicznej, korzystania z wind osobowych, sklepów, a nawet zakaz wykonywania pracy. Taki sposób dzielenia społeczeństwa jest bardzo naganny i liberalniej Europie nie powinien mieć miejsca.

Mam nadzieję, że paszporty takie będą wprowadzone wszędzie. Nie chciałbym spotykać się w windzie, tramwaju, kinie z ludźmi nieodpowiedzialnymi, którzy rozsiewają zarazki. Liberalizm i wolność jednych kończy się tam, gdzie zacznają sie prawa innych. Każdy ma prawo do ochrony swojego zdrowia i życia.

Alternatywą specjalnych paszportów powinny być przymusowe szczepienia dla wszystkich. Już dawno świat powinien skończyć z warcholstwem i nieuctwem marginesu społecznego za nic mającego zdobycze nauki i zasady jakiejkolwiek odpowiedzialności wobec reszty społeczeństwa a z drugiej strony zafascynowanego spiskowymi teoriami, które dawno obalono.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]