Reklama

Ginąca kolebka

Ginąca kolebka

15.03.2015
Czyta się kilka minut
Najpierw ich ofiarą padły Mosul i Niniwa, teraz Nimrud i Hatra. Ekstremiści z Państwa Islamskiego systematycznie niszczą miejsca, gdzie rodziła się nasza cywilizacja.
Fanatycy z Państwa Islamskiego niszczą starożytne rzeźby w muzeum w Mosulu, 2015 r. Fot. youtube.com x 2
W

Wojny i najazdy, zamieszki i rabunki: wydawało się, że legendarny skrzydlaty byk z Mosulu – najbardziej bodaj znane w świecie świadectwo z czasów, gdy Mezopotamią rządzili królowie z dynastii asyryjskiej – przetrwał już wszelkie możliwe burze historii, jakie przetaczały się przez tę ziemię na przestrzeni kilku ostatnich tysiącleci. Niestety, ani skrzydlaty byk, ani wiele innych zabytków na terenie Iraku nie przetrwały najnowszego najazdu – ekstremistów z Państwa Islamskiego (IS) i ich barbarzyńskiej energii.

Gdy więc pod koniec lutego pojawiły się informacje, że ekstremiści spustoszyli muzeum w Mosulu, wywołało to zrozumiały wstrząs nie tylko w świecie, ale też w samym Iraku. Również za sprawą nagrania wideo, na którym sprawcy udokumentowali to, co zrobili w muzeum w Mosulu – i rozpowszechnili je potem w internecie. Na filmie widać, jak dżihadyści (ale też na pozór zwykli...

5400

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]