Reklama

Fanatycy i rabusie

Fanatycy i rabusie

13.11.2017
Czyta się kilka minut
Przez trzy lata ekstremiści z tzw. Państwa Islamskiego pustoszyli północny Irak. Zniszczyli albo zrabowali wiele zabytków, skarbów światowego dziedzictwa. Mieli przy tym pomocników.
Zniszczony meczet Al-Nuri w starej części irackiego Mosulu, lipiec 2017 r. FELIPE DANA / AP / EAST NEWS
G

Gdy rozmiar zniszczeń jest tak wielki, czasem pomóc może już tylko szczypta optymizmu. Być może jest to powód, dla którego Layla Salih co chwila powtarza takie zdania jak właśnie to: – Są też takie oryginalne eksponaty, które będzie można poskładać na powrót w całość.

Layla Salih jest archeolożką. Kieruje Departamentem ds. Dziedzictwa Kulturowego w irackim Urzędzie ds. Starożytności i Dziedzictwa w Mosulu. Mówią o niej, że to kobieta bez lęku. W ostatnich miesiącach spędziła wiele czasu, jeżdżąc wzdłuż i wszerz po północnym Iraku, mimo armii żołnierzy, policjantów i bojowników, którzy dostatecznie często dawali jej do zrozumienia, że nie szanują jej funkcji i urzędu.

W sportowych butach i kolorowej chuście przykrywającej włosy, Layla chodziła po ścieżkach, gdzie mogły czekać na nią miny pułapki, albo wczołgiwała się do tuneli, które groziły zawaleniem. Wszystko po to,...

9320

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]