Reklama

Ładowanie...

Straciliśmy ochotę na przyszłość

08.12.2009
Czyta się kilka minut
Sądzę, że również w życiu osobistym doznajemy poczucia, że jesteśmy skazani na los wygnańca, na wieczną ucieczkę. Zdarza się nam czasem uciekać przed wielką miłością, bo wydaje nam się zbyt wielka. Zbyt wielkie szczęście może człowieka powalić. Podziwiany przez Brechta aktor Karl Valentine, który w szalonych latach 20. rozpoczął karierę w berlińskich kabaretach, powiedział kiedyś zdanie, które uznałem za swoje: »W tamtych czasach przyszłość była lepsza«. Nie powiedział jak wszyscy chorzy na nostalgię, że te szczęśliwe czasy się skończyły (...) tylko że istniało wtedy poczucie pewnej możliwości dla człowieka, możliwości nadania sensu historii, zbudowania przyszłości, zmienienia świata, a nie tylko zarządzania światem. (...) Nasza ponowoczesna epoka jest niewątpliwie bardziej otwarta, bardziej liberalna, ale straciliśmy ochotę wykuwać przyszłość dla świata. Zapewne ostatnią próbą w tym kierunku był socjalizm w mocnym sensie słowa, niemający nic wspólnego z systemem sowieckim" - mówi Claudio Magris na łamach "Zeszytów Literackich" nr 107. Autorowi "Dunaju" i tegorocznemu laureatowi Pokojowej Nagrody Księgarzy Niemieckich kwartalnik poświęca blok tekstów, obok dwóch rozmów mieszczący m.in. wygłoszoną w Sejnach, podczas nadania Magrisowi tytułu Człowieka Pogranicza, laudację Ireny Grudzińskiej-Gross (jej skróconą wersję drukowaliśmy w "TP").
P

Poza tym w "Zeszytach" przeczytamy m.in. wiersze Adriany Szymańskiej, Romana Bąka, Krzysztofa Lisowskiego, Macieja Niemca, Tomasza Różyckiego i Tomasa Venclovy, Wojciecha Karpińskiego wspomnienie o Gustawie Herlingu-Grudzińskim, pochodzące z lat 60. "korespondencje" Jarosława Iwaszkiewicza z Sycylii oraz esej Roberto Salvadoriego o Louisie I. Kahnie, genialnym architekcie i nad wyraz nietuzinkowym człowieku. A także poświęcony ojcu i rodzinnym Gliwicom szkic Adama Zagajewskiego, za którym - myśląc o przyjaciółce, która po wysłuchaniu koncertu długo jeszcze przebywa w przestrzeni dźwięków, odmawiając pogawędek i komentarzy - cytuję frapującą myśl Vladimira Jankélévitcha: "Muzyka pokazuje nam, że to, co stanowi istotę wszystkiego, jest nieuchwytne i niedające się nazwać; utwierdza nas w przekonaniu, iż najważniejsza rzecz na świecie nie daje się wypowiedzieć (...) czyż nie...

1203

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]