Reklama

Na skróty

Na skróty

09.01.2006
Czyta się kilka minut
W wieku 90 lat zmarła Lidia Wysocka, aktorka teatralna i filmowa (m.in. “Pożegnania" Hasa), w 1956 r. twórczyni działającego przez dekadę popularnego kabaretu “Wagabunda", autorka szeregu kreacji w teatrze Polskiego Radia. Minęła setna rocznica urodzin Romana Brandstaettera (zm. 1987), wybitnego pisarza pochodzenia żydowskiego, który po wojnie przeszedł na katolicyzm, autora m.in. pomnikowego “Jezusa z Nazarethu" i opowiadania “Ja jestem Żyd z Wesela", tłumacza Biblii, współpracującego także z “TP". Nagrodę “Nowych Książek" za rok 2005 otrzymała prof. Barbara Skarga, autorka zbioru esejów “Kwintet metafizyczny". “Wbrew ogłoszonej w XX wieku śmierci metafizyki, a przez niektórych także śmierci prawdy, Barbara Skarga ma odwagę wyznać wiarę w metafizyczną naturę człowieka. I choć uznaje przyjmowaną współcześnie wielość kierunków i dyskursów filozoficznych, choć wie, że do prawdy nie dotarła, nie rezygnuje z samego ideału prawdy - czytamy w uzasadnieniu. - Ma poczucie istnienia jednego źródła prawdy metafizycznej. Historia metafizycznych wysiłków dowodzi, że nie jest ono osiągalne, jednak rezygnacja z dążenia doń jest dla autorki niewyobrażalna, gdyż dążenie to daje impuls do autentycznego myślenia".

“Kiedy teraz leżycie oboje w grobowcu nad Loarą / zmieniacie się powoli w postacie z baśni" - mówi Czesław Miłosz w wierszu “Leonor Fini", wspominając Konstantego Jeleńskiego i Leonor - malarkę, towarzyszkę jego życia. Ten niepublikowany dotąd utwór znajdzie się w “Wierszach ostatnich" Miłosza (wyda je Znak), teraz zaś otwiera najnowszy, 92. numer “Zeszytów Literackich", poświęcony pamięci Josifa Brodskiego w dziesiątą rocznicę śmierci poety.

Znajdziemy tu przede wszystkim obszerny blok materiałów związanych z Mariną Cwietajewą: jej wiersze w tłumaczeniu Zbigniewa Dmitrocy, ciekawy szkic Ewy Bieńkowskiej (“Obojętność Cwietajewej wobec haseł i praktyk politycznych, jej całkowita aideologiczność tworzy wokół poetki aurę dość niesamowitą - aurę wykorzenienia. Źle powiedziane - może zakorzenienia innego rodzaju, w innej sferze istnienia, które rozpoznała...

6962

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]