Reklama

Sterylizacyjne podziemie

Sterylizacyjne podziemie

01.09.2009
Czyta się kilka minut
Na każdy przeprowadzony w szpitalu zabieg pacjent powinien wyrazić pisemną zgodę, w skrajnych przypadkach wystarczy akceptacja rodziny. W praktyce drobne interwencje przeprowadza się rutynowo, bywa, że podpis pod zgodą na nie chory składa po ich wykonaniu. Istnieje też pula zabiegów zakazanych prawem - do nich należy m.in. sterylizacja. W takich przypadkach nie pyta się o zgodę pacjentek, bo też i po co. Przypadek Wioletty Woźnej dowiódł, że nie tylko się nie pyta, ale i bez pytania zabieg wykonuje.
C

Casus Wioletty opisywała przez kilka tygodni "Gazeta Wyborcza": kobietę wysterylizowano bez jej wiedzy przy porodzie, a potem arbitralnie odebrano jej dziecko. "GW" oburza się, nie pozostawiając suchej nitki na lekarzach i na wymiarze sprawiedliwości, gdyż przed sądem toczy się sprawa o odebranie Woźnej praw rodzicielskich także do pozostałych dzieci. Sporo wątków wymaga dokładniejszego wyjaśnienia, ale nie ma wątpliwości, że mamy do czynienia z naruszeniem praw człowieka i etyki lekarskiej.

Kłopot w tym, że w Polsce jest to sytuacja nagminna. Sterylizuje się po cichu i bez zbędnego stresu - pacjentka i tak się nie zorientuje. Jeszcze kilka lat temu kobiety poddawano tego typu zabiegom rutynowo po każdym trzecim cesarskim cięciu, w obawie przed pęknięciem macicy w razie ewentualnej kolejnej ciąży. Według obowiązujących przepisów, jeśli pacjentka się uprze,...

1101

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]