Reklama

Stary album i błogosławieństwo

Stary album i błogosławieństwo

18.12.2006
Czyta się kilka minut
Wypracowałem sobie przez lata zwyczaj, że gdzieś w okolicy 24 grudnia - czasem w sam dzień Wigilii, jeśli czas pozwala - wyciągam z szuflady albumy i porządkuję fotografie. Mam jeden, szczególnie cenny, w którym umieszczam fotografie z najważniejszych chwil mojego życia - ot, taka kolekcja małych punktów zwrotnych; inne zdjęcia muszą lądować w podręcznych albumikach. Z roku na rok widzę, że nie jest łatwo odsiewać i wartościować wydarzenia własnej historii.
D

Dlaczego to robię właśnie w okolicach Bożego Narodzenia? Myślę po prostu, że to najlepszy czas i wcale nie dlatego, że zbliża się koniec roku. Rytm liturgicznego życia Kościoła nastraja do refleksji o tym, że Bóg darował nam Swojego Syna po to, abyśmy przez pryzmat Jego ziemskiej historii dostrzegli wartość własnego życia. Jak historia ziemskiego życia Jezusa została odczytana jako kulminacyjny punkt historii zbawienia, podobnie historia każdego z nas domaga się dobrego jej odczytania.

W czwartą niedzielę Adwentu czytamy o spotkaniu Maryi i Elżbiety. Współczesna biblistyka uczy, że św. Łukasz nie stworzył pamiętnika z życia Matki Jezusa. Zbyt wiele tu szczegółów, znajdujących swoje odpowiedniki w opowiadaniach Starego Testamentu. Droga Maryi na wyżyny judzkie przywodzi na myśl przeniesienie Arki Przymierza do Jerozolimy. Radość dwóch kobiet oczekujących...

3192

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]