Reklama

Ładowanie...

Stanisław Soyka „SOYKANOVA” Pomaton / EMI 2002

26.01.2003
Czyta się kilka minut
T

Tej płyty zaczynam teraz słuchać od środka. Numer piąty, krótki wstęp elektronicznego pianina, dwa dopełniające się akordy, opadająca wokaliza. Wreszcie Leśmianowe słowa: „Gdybym spotkał ciebie znowu pierwszy raz / Ale w innym sadzie, w innym lesie...”. Cudowny balladowy puls, spokojny, falujący, prosta harmonika, które poddają się nostalgiczno-zachmurzonemu nastrojowi wiersza; i jeszcze świetne morze instrumentów dętych, przedzielające quasirefren. Dalej ogniste „Danza” do słów Lorki, nasycone hiszpańskim wrzeniem i żydowską nutą, ciężkim brzmieniem gitary i ciemną, wibrującą frazą wokalną. Wreszcie „To love and lose”, czyli przełożony na angielski wiersz Staffa, który w otoczeniu delikatnego akompaniamentu gitary, bębnów i zwiewnej linii saksofonu brzmi jeszcze mocniej, jak piękna pieśń miłości, choć niesłychanie melancholijnej, jakby tęsknej...

Następnie wracam do...

2818

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]