Reklama

Stan strachu

Stan strachu

20.06.2016
Czyta się kilka minut
Oto film o narastającej paranoi, która dotyka społeczeństwo trawione nieufnością. W takim świecie uratowanie bezpańskiego psa urasta do rangi małego prywatnego aktu wolności.
Mehmet Ozgur jako Kadir i Berkay Ates jako Ahmet Fot. GUTEK FILM
B

Było o tym głośno i przed piłkarskim Euro na Ukrainie, i przed olimpiadą w Soczi: w celu „oczyszczenia” miast na masową skalę zabijano żyjące tam bezpańskie psy. Mniej więcej w tym samym czasie węgierski reżyser Kornél Mundruczó w filmie „Biały Bóg” stworzył mroczną fantazję o współczesnym Budapeszcie, gdzie drakońskie prawo przeciwko czworonogim mieszkańcom doprowadza w końcu do psiej rewolty. Totalitarna metafora często przybiera zwierzęce kształty, by wspomnieć tylko słynną powieść George’a Orwella „Folwark zwierzęcy”. Dlatego gdy w filmie „Blokada” służby porządkowe Stambułu strzelają do ulicznych psów, trudno widzieć w tym coś innego niż polityczną aluzję.

„Turcja jest więzieniem” – to pierwsza myśl, jaka nasuwa się podczas oglądania filmu Emina Alpera, choć bezpośrednich odniesień do tureckich realiów raczej w nim niewiele. Akcję „Blokady” trudno też jednoznacznie...

4849

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]