Reklama

Solidny organizator

Solidny organizator

19.02.2008
Czyta się kilka minut
Wybór na przewodniczącego niemieckiego Episkopatu abp. Roberta Zollitscha postrzegany jest jako "rozwiązanie przejściowe". Na wykreowanie nowej twarzy tamtejszego Kościoła trzeba poczekać.
N

Następcą kardynała Karla Lehmanna, który przewodniczącym Episkopatu i zarazem bardzo wyrazistą twarzą niemieckiego Kościoła był przez ponad dwadzieścia lat - i ustąpił w styczniu z powodu choroby (patrz "TP" nr 4/2008) - biskupi wybrali w demokratycznym głosowaniu Roberta Zollitscha, arcybiskupa Freiburga. Ponieważ Zollitsch (rocznik 1938) jest niemal rówieśnikiem Lehmanna (rocznik 1936), decyzję taką można interpretować jako odłożenie w czasie tego, o co odchodząc, apelował sam Lehmann: zmiany pokoleniowej. Zaraz po wyborze abp Zollitsch zapowiedział, że chce kontynuować linię poprzednika. Z wypowiedzi poszczególnych biskupów wynikało, że rozważali wprawdzie wybór kogoś młodszego - tu padały nazwiska - ale ostatecznie uznali, że jest na to za wcześnie.

Mimo zaawansowanego wieku arcybiskupem Freiburga Robert Zollitsch jest dopiero od 2003 r. Wcześniej był tam...

2871

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]