Reklama

Śmierć komiwojażerów

Śmierć komiwojażerów

09.03.2010
Czyta się kilka minut
Amerykańska kultura popularna zmienia się w obliczu kryzysu: o problemach związanych z finansowym krachem mówi coraz więcej bohaterów małego i dużego ekranu.
C

Choć Jason Reitman nakręcił dotąd jedynie trzy pełnometrażowe obrazy, trzeba go dziś zaliczać do najważniejszych twórców Hollywood. Przewrotny reżyser podkopuje fundamenty amerykańskiej kultury, wchodzi w dialog z mitami założycielskimi i zagląda pod podszewkę ekonomiczno-społecznego systemu. Podczas gdy jego koledzy po fachu zazwyczaj puszą się, przybierając pozy wieszczów, on udaje trefnisia. Jego filmy łatwo więc zlekceważyć.

Lepiej jednak tego nie robić. Bo kino Reitmana zawsze kryje drugie dno, zagrzebane pod warstewką fabularnej zwiewności i blichtru.

Wnuk Arthura Millera

W najnowszym filmie Reitmana "W chmurach" (jednym z wielkich przegranych tegorocznych Oscarów) bohater Ryan Bingham jest człowiekiem sukcesu, specjalistą w zarządzaniu "zasobami ludzkimi", pracownikiem firmy, która przeprowadza grupowe...

13979

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]