Reklama

Ładowanie...

W blasku prerii

23.04.2012
Czyta się kilka minut
Gdy kinowy western ma się coraz gorzej, opowieści o Dzikim Zachodzie wracają do telewizji. Widowiskowe, zrealizowane z rozmachem, opowiadają o dzisiejszych problemach.
Kadr z serialu „Hell on Wheels” Fot. z materiałów prasowych
W

W ciągu ostatnich dekad kinowy western obumierał. Zdarzały się wprawdzie gatunkowe arcydzieła, jak „Bez przebaczenia” Clinta Eastwooda, było medytacyjne „Zabójstwo Jesse Jamesa przez tchórzliwego Roberta Forda” Adrew Dominika oraz głośne remaki – „3.10 do Yumy” Jamesa Mangolda i wybitne „Prawdziwe męstwo” Coenów, ale jedynie potwierdzały regułę, wedle której western stawał się towarem deficytowym. Opowieści o bohaterach prerii oglądamy za to na małym ekranie. Tu Dziki Zachód nie umarł, a takie seriale jak „Hell on Wheels” („Piekło na kołach”) czy „Justified: Bez przebaczenia” przypominają, że western ma w sobie niezwykły czar.

PIEKŁO NA KOŁACH

Zwłaszcza pierwszy z wymienionych seriali przypomina dawne opowieści o szeryfach i bandytach. Kostiumowa seria, wyprodukowana przez telewizję AMC, to prawdziwa uczta dla oka i cierpienie dla wrażliwego ucha (język...

8142

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + karnet filmowy
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp roczny + karnet filmowy
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]