Reklama

Śmierć i dążenie

Śmierć i dążenie

06.01.2002
Czyta się kilka minut
Rzadko się zdarza, żeby autor, którego kolejne tomy „Dzieł wybranych” właśnie trafiają do księgarń, wydawał książkę fundamentalną. Jeszcze rzadziej, by książka ta nie sumowała dotychczasowego dorobku, ale otwierała nową perspektywę. A tak właśnie jest w przypadku najnowszego dzieła Marii Janion, w którym życie i pisanie splata się w tragiczny węzeł.

„Żyjąc tracimy życie” stawia nas w obliczu - jak głosi podtytuł - „Niepokojących tematów egzystencji”. Jakie to tematy? Najważniejsze: śmierć, miłość i piękno. Trudno właściwie mówić tu o tematach. Raczej o tym wszystkim, co egzystencję od wewnątrz określa, co nadaje jej sens, choć jednocześnie ów sens podminowuje bezsensem, obecność naznacza nieobecnością, a mowę milczeniem. Filozofia Marii Janion nie jest bowiem filozofią ukojenia i pewności, lecz filozofią tragizmu, rozdarcia i niepewności. Jest to filozofia, która - jak poezja Różewicza - szuka „tego, co boskie między ludzkimi istotami i co ciągle poszukuje swojego wyrazu” (209), a co jednak nigdy adekwatnego wyrazu nie znajdzie.

O Różewiczu Janion napisze więc, że „pozostanie uwięziony w ciele i w słowie, gniewny, nieutulony w żalu, niepocieszony, ironiczny, tragiczny” (209). To samo można powiedzieć o niej samej: tragizm...

16916

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]