Reklama

Ładowanie...

Co nauka mówi o życiu wiecznym

19.05.2014
Czyta się kilka minut
Wierzę, że świat odsyła nas do ukrytego w nim niewidzialnego sensu i celu. Widzialna rzeczywistość jest tylko ich dyskretną aluzją. Właśnie ta dyskrecja sprawia nam tak wiele trudności w wierze.
Ks. Wacław Hryniewicz podczas Copernicus Festival, Kraków, 10 maja 2014 r. Fot. Grzegorz Ziemiański / WWW.FOTOHUTA.PL / TYGODNIK POWSZECHNY
G

Główny nurt teologii w wielkich Kościołach chrześcijańskich oraz Magisterium Kościoła katolickiego nie są już w stanie otwartego konfliktu z teorią ewolucji – nie muszę jakoś lękliwie bronić wizji transcendentnego Boga. Ale paradoksem jest, że teoria nieustannej ewolucji wciąż nie jest konfrontowana z samą treścią wiary. Jak pogodzić tak różne horyzonty myślenia? We współczesnej teologii jest jeszcze wiele śladów naprawdę przestarzałego obrazu świata. I to staje się przeszkodą dla samej wiarygodności religii. Nie dziwmy się sceptycyzmowi wielu współczesnych naukowców.
Przed kilku laty duże wrażenie na mnie zrobiła książka amerykańskiego uczonego prof. Francisa Collinsa „Język Boga”. Stał on na czele międzynarodowego zespołu realizującego projekt poznania genomu człowieka. Collins wyrażał wielokrotnie przekonanie, że jest szansa na osiągnięcie harmonii między światopoglądem...

22399

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]