Reklama

Smaki Pawła Bravo: Od podszewki

23.05.2022
Czyta się kilka minut
Jeden, dwa, trzy – też wam zapewne dzwoni w uszach dochodzący z każdej gazety i porannej audycji klekot ekspertów od zapychania łamów i czasu antenowego, którzy toczą dyskusje, w ile bloków trzeba skupić opozycję w wyborczym starciu z władzą za półtora roku. Niewczesne rozważania.
UCKYO / ADOBE STOCK
W

W słownikowym, staroświeckim sensie tego słowa, który wskazuje nie tylko, że coś jest „nie w porę”, ale i dotyka znaczeń takich jak „nie na miejscu”, „godne pożałowania”.

Trzy butelki na dwóch w jeden wieczór – a, to co innego. Taka operacja liczbowa zawsze jest w porę. „Jedną osuszyliśmy za nasze miłości, drugą za nasze ojczyzny, a trzecią dla symetrii” – pisze A. J. Liebling, dziennikarz pracujący tuż przed i po II wojnie dla „New Yorkera”, w jednym ze szkiców z tomu „Między posiłkami. Apetyt na Paryż”. Jako patentowany symetrysta z certyfikatem podpisanym żółcią przez samego Tomasza Lisa, zaczynam oczywiście od tej trzeciej, a na pierwsze dwie już nie starcza mi na ogół siły. Jestem rozsądny, słucham się mojej wątroby, choć zdaniem Lieblinga jest ona wynalazkiem złośliwych lekarzy.

Większość jego tekstów, pisanych krótko po II wojnie, to ściskający za gardło i...

5640

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]