Reklama

Demeter i Kropotkin

Demeter i Kropotkin

15.03.2021
Czyta się kilka minut
UCKYO / ADOBE STOCK
D

Demeter. Coraz częściej spotykam boginię w sklepie, na półkach z jedzeniem. Chodzi między regałami, zwołując obecne w supermarkecie dorosłe kobiety na Tesmoforia, tajemnicze święto związane z ziemią i płodnością. Zakazane dla mężczyzn, a więc prawie nam dziś nieznane w szczegółach, bo świadectwa, które służą do odbudowy starożytnych fundamentów naszej kultury, pisali właśnie oni. Wiemy jednak ze strzępów tekstów, że w trakcie obrzędów uczestniczki tworzyły i składały w ofierze falliczne symbole. Wszak chodziło o płodność i żywotność, zarówno gleby, jak i człowieka.

Znów bajdurzę, za dużo mi w dzieciństwie czytano książeczek z mitami. Żadnej procesji nie będzie. Sklep to świątynia innego kultu. Falliczne symbole zostały w równym stopniu co zboże, oliwa i wino poddane rynkowej logice przesytu, stoją więc tuzinami w sklepie po drugiej stronie ulicy, jako narzędzia bezpiecznej, bo...

5757

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]