Reklama

Słuchajcie Franciszka

Słuchajcie Franciszka

28.11.2016
Czyta się kilka minut
„Gospodarka i zarządzanie nią nigdy nie są etycznie i antropologicznie neutralne” – napisał papież do zakonników 26 listopada.
N

Nowemu spojrzeniu na ekonomię w Kościele, a w szczególności w zakonach, poświęcone zostało sympozjum na Papieskim Uniwersytecie Antonianum w Rzymie. Z jego okazji papież skierował do zakonników przesłanie, w którym przypomniał m.in., jak etycznie doniosłe są sprawy ekonomiczne. A ponieważ Franciszek zachęca, by charyzmaty dopasowywać „do konkretnych sytuacji, miejsc i czasów, w których powołani mają świadczyć o Chrystusie”, pomyślałem: a co generuje struktura Kościoła w Polsce? Czy przypadkiem traktowanie parafii jako beneficjum, i widzenie ich jako lepsze i gorsze w zależności od dochodów, nie generuje całkiem światowej, jak mawia Franciszek, rywalizacji? Czy nie sprzyja karierowiczostwu, a co za tym idzie łapownictwu, lizusostwu itp.? I, co najgorsze, czy nie powoduje krzywdy, „wykluczenia i odrzucenia” księży z tych gorszych parafii, których jest coraz więcej? Jak więc budować sprawiedliwość i solidarność między prezbiterami i z biskupem, kiedy jedni „żyją jak bogaci”, a drudzy biedują? Zachęcając prezbiterów do prowadzenia świętego życia, trzeba jednak na sprawy ekonomiczne popatrzeć od strony etyki. To minimum wymagań wobec tych, którzy chcą tworzyć wspólnotę kościelną, a nie jakąś inną. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Jezuita, teolog, publicysta, poeta. Autor wielu książek i publikacji, wierszy oraz tłumaczeń. Wielokrotny laureat nagród dziennikarskich i literackich.

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]