Reklama

Słuchajcie Franciszka

Słuchajcie Franciszka

16.02.2015
Czyta się kilka minut
Drogą Kościoła nie jest potępianie nikogo na wieki – mówił papież 15 lutego.
G

Gdy podczas ostatniego synodu kardynałowie po raz pierwszy w sposób jawny zaczęli spierać się o problem komunii dla rozwiedzionych żyjących w ponownych związkach, wszyscy czekali na komentarz Franciszka. Papież nie odniósł się do meritum sporu – pochwalił jedynie dyskutujących za szczerość. Co jednak sam myśli?
Mogliśmy się o tym przekonać właśnie minionej niedzieli. Franciszek przypomniał, jak rozumie Ewangelię: „Jezus odpowiada na błaganie trędowatego bezzwłocznie i bez typowych zastrzeżeń, by zbadać sytuację i wszystkie ewentualne konsekwencje! Dla Jezusa liczy się przede wszystkim osiągnięcie zbawienia dalekich, (...) ponowne włączenie wszystkich do rodziny Bożej!”. Choć słowa nie ma o rozwodnikach, nie ulega dla mnie wątpliwości, że papież i ich zalicza do grona współczesnych wykluczonych. Homilia już została uznana za jedną z najważniejszych. Tymczasem jest po prostu wyrazistym streszczeniem adhortacji „Evangelii gaudium”.
©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]