Reklama

Słowo wstępne

Słowo wstępne

02.05.2013
Czyta się kilka minut
Rafał Dutkiewicz, Prezydent Wrocławia: Szanowni Państwo, w tym roku po raz kolejny wręczamy Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius, którą regularnie już od sześciu lat Miasto Wrocław przyznaje wyróżniającym się twórcom polskiej poezji.
Fot. Archiwum UM Wrocław
N

Na uroczystej Gali, która odbędzie się 11 maja w Teatrze Współczesnym, nagrodę za całokształt twórczości otrzyma Krystyna Miłobędzka, poetka i autorka przedstawień teatralnych dla dzieci.
Bardzo się cieszę, że grono zacnych laureatów Silesiusa, w którym można znaleźć Tadeusza Różewicza, Stanisława Barańczaka, Piotra Sommera, Urszulę Kozioł czy Marcina Świetlickiego (choć ten ostatni twierdzi, że nagrodę otrzymał za „półkształt” i jeszcze wiele pracy przed nim), powiększy się o autorkę piszącą dla dzieci. W moim wewnętrznym przekonaniu tworzenie dla dzieci wymaga wyjątkowej czystości serca, szczerości w opisywaniu świata i szczególnej jasności ducha. Gdybym miał jednym słowem określić Krystynę Miłobędzką, opisałbym ją jako jasną postać, i jestem pewny, że swoją osobą rozświetli uroczystość nie tylko dlatego, że jest najważniejszą gwiazdą Gali, ale dlatego, że jest po prostu sobą.
Krystyna Miłobędzka, laureatka nagrody za całokształt, nie jest jedyną nagrodzoną, ponieważ 11 maja poznamy także nazwiska dwóch pozostałych laureatów Silesiusa w kategoriach „książka roku” i „debiut roku”. Nie mogę się doczekać decyzji jurorów, chociaż zdaję sobie sprawę, że nie jest łatwa. W tym roku do konkursu zgłoszono rekordową liczbę dzieł i autorów, więc choć wybór jest większy – jest też trudniejszy. Mam jednak nadzieję, że właśnie z takimi trudnościami będziemy się mierzyć jak najczęściej jako miasto kreujące obchody Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]