Reklama

Słowo wstępne od Prezydenta Wrocławia

Słowo wstępne od Prezydenta Wrocławia

09.10.2016
Czyta się kilka minut
Przed kilkoma dniami mieliśmy po raz kolejny zaszczyt gościć we Wrocławiu Dalajlamę XIV. Przy tej szczególnej okazji przedstawiciele wszystkich wyznań podpisali deklarację, która przypomina, jak ważny, ale też jak kruchy jest pokój.
Fot. Archiwum UM Wrocław
D

Do niedawna wydawało się, że z takim trudem wywalczony, dany jest na zawsze. Niestety, musimy zdać sobie sprawę, że tak nie jest – trzeba o niego nieustannie dbać. Smuci jednak, że to my sami stanowimy największe zagrożenie dla tych podstawowych wartości – spokoju i poczucia bezpieczeństwa. Tymi dylematami od zawsze zajmuje się literatura: ułomności człowieka, jego uzależnienia i relacje z sobą, innymi, naturą, Bogiem. Bywa, że książki zawierają odpowiedzi, częściej jednak stawiają pytania.
Dlatego tak istotna jest dla nas Nagroda „Angelus” – największe wyróżnienie literackie w Polsce. Nagroda jest wysoka, wynosi bowiem 150 tysięcy złotych, ale przecież nie to jest najważniejsze. Naszą chlubą są książki i ich autorzy. Wszelkie konkursy podlegają tej samej regule: zwycięzca jest jeden – jednak w przypadku konkursów literackich jest nieco inaczej. Myślę, że nie jest tak istotne, kto w zdobędzie zaszczytny tytuł najlepszej książki Europy Środkowej wydanej po polsku. Zwycięża literatura, zwyciężamy my, czytelnicy. Do naszych rąk trafia bowiem proza najwyższych lotów. I tak jest już od ponad dziesięciu lat.
Dziś przeżywamy czas szczególny – my, Europejczycy, targani w naszej historii wielkimi wstrząsami i kataklizmami, decydujemy o solidarności z tymi, którzy doświadczają dramatu wypędzenia i uchodźstwa. Teraz mamy okazję na pokazanie naszej empatii i wrażliwości. Jakże często dylematy, z którymi mierzymy się dziś, stawały się tematami kolejnych książek, również tych nominowanych do Nagrody „Angelus”. Czytając je zastanawialiśmy się, jak zachowalibyśmy się w podobnych sytuacjach. Jestem przekonany, że gdyby nie te lektury, nasze wybory byłyby po stokroć trudniejsze. Zachęcam więc Państwa: czytajmy książki, bo one sprawiają, że możemy stać się lepszymi ludźmi. Wkrótce poznamy laureata „Angelusa”. Wiem, że będzie to wybitna książka wspaniałego autora. ©

Rafał Dutkiewicz
Prezydent Wrocławia

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]