Reklama

Silesius po raz piąty

Silesius po raz piąty

15.05.2012
Czyta się kilka minut
Kulturę – jak wiadomo – budują dzieła i twórcy, ale także wspomagające ich instytucje. Wśród nich nagrody: kreujące hierarchię, pomagające porządkować chaos codziennego życia sztuki, będące formą mecenatu.
Okładka dodatku "Nagroda poetycka SILESIUS"
J

Jednym z takich wyróżnień od pięciu już lat jest Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius, efekt pięknego gestu miasta Wrocław, które zauważyło, że dla społecznej, międzyludzkiej tkanki kultura ma znaczenie fundamentalne. I że słowo poety – zdawałoby się: ulotne, interesujące nielicznych – oswaja nasze egzystencjalne dramaty, ale też potrafi być reflektorem omiatającym granice poznania, odsłaniającym duchowe napięcia wcześniej, niż zdoła to uczynić religia, polityka czy socjologia.

Poezja, tradycyjnie w Polsce silna, i dziś ma się wyraźnie nie najgorzej, skoro do kolejnej edycji Silesiusa zgłoszono (frapującą wizualnie) liczbę 111 książek. Członkowie Jury (Jacek Łukasiewicz – przewodniczący, Grzegorz Jankowicz, Adam Poprawa, Tadeusz Sławek, Justyna Sobolewska i Piotr Śliwiński) wyłonili spośród nich siedem nominacji w kategorii „książka roku” oraz trzy pretendujące do miana „debiutu roku 2011”. Podczas gali, która odbędzie się 19 maja we wrocławskim Teatrze Współczesnym (ul. Rzeźnicza 12), zwycięzcy w obu kategoriach otrzymają pamiątkowe statuetki autorstwa Michała Staszczaka oraz niebagatelne kwoty: pięćdziesięciu i dwudziestu tysięcy złotych.

Posiadaczem wynoszącej sto tysięcy złotych nagrody za całokształt twórczości jest już Marcin Świetlicki, a jego wskazanie przez Jury stanowi jeszcze jedno potwierdzenie miejsca, jakie w naszej współczesnej poezji zajął obchodzący w zeszłym roku 50. urodziny autor „Zimnych krajów”. Laureatami Silesiusa w tej kategorii byli dotąd Tadeusz Różewicz, Stanisław Barańczak, Piotr Sommer oraz Urszula Kozioł – różne to głosy, różne tradycje. Za każdym jednak razem: niekwestionowana wybitność.

„Tygodnik Powszechny” po raz kolejny z przyjemnością towarzyszy najważniejszej polskiej nagrodzie poetyckiej. W tym roku przypominamy sylwetkę Marcina Świetlickiego; piórem Anny Kałuży omawiamy nominowane tomy; rozmawiamy też z Piotrem Śliwińskim – jednym z najbardziej uważnych i wrażliwych interpretatorów poezji. Jurorom życzymy trafnych wyborów, kandydującym twórcom szczęścia, czytelnikom zaś, a więc i sobie samym: mądrej radości myślenia wraz z wierszem.

Więcej informacji na temat Silesiusa: www.silesius.wroclaw.pl

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Ur. 1971 r. Krytyk literacki, pracownik Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, sekretarz Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta, wieloletni redaktor „Tygodnika...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]