Reklama

Ładowanie...

Silesius po raz piąty

Silesius po raz piąty

15.05.2012
Czyta się kilka minut
Kulturę – jak wiadomo – budują dzieła i twórcy, ale także wspomagające ich instytucje. Wśród nich nagrody: kreujące hierarchię, pomagające porządkować chaos codziennego życia sztuki, będące formą mecenatu.
Okładka dodatku "Nagroda poetycka SILESIUS"
J

Jednym z takich wyróżnień od pięciu już lat jest Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius, efekt pięknego gestu miasta Wrocław, które zauważyło, że dla społecznej, międzyludzkiej tkanki kultura ma znaczenie fundamentalne. I że słowo poety – zdawałoby się: ulotne, interesujące nielicznych – oswaja nasze egzystencjalne dramaty, ale też potrafi być reflektorem omiatającym granice poznania, odsłaniającym duchowe napięcia wcześniej, niż zdoła to uczynić religia, polityka czy socjologia.

Poezja, tradycyjnie w Polsce silna, i dziś ma się wyraźnie nie najgorzej, skoro do kolejnej edycji Silesiusa zgłoszono (frapującą wizualnie) liczbę 111 książek. Członkowie Jury (Jacek Łukasiewicz – przewodniczący, Grzegorz Jankowicz, Adam Poprawa, Tadeusz Sławek, Justyna Sobolewska i Piotr Śliwiński) wyłonili spośród nich siedem nominacji w kategorii „książka roku” oraz trzy pretendujące do miana „debiutu roku 2011”. Podczas gali, która odbędzie się 19 maja we wrocławskim Teatrze Współczesnym (ul. Rzeźnicza 12), zwycięzcy w obu kategoriach otrzymają pamiątkowe statuetki autorstwa Michała Staszczaka oraz niebagatelne kwoty: pięćdziesięciu i dwudziestu tysięcy złotych.

Posiadaczem wynoszącej sto tysięcy złotych nagrody za całokształt twórczości jest już Marcin Świetlicki, a jego wskazanie przez Jury stanowi jeszcze jedno potwierdzenie miejsca, jakie w naszej współczesnej poezji zajął obchodzący w zeszłym roku 50. urodziny autor „Zimnych krajów”. Laureatami Silesiusa w tej kategorii byli dotąd Tadeusz Różewicz, Stanisław Barańczak, Piotr Sommer oraz Urszula Kozioł – różne to głosy, różne tradycje. Za każdym jednak razem: niekwestionowana wybitność.

„Tygodnik Powszechny” po raz kolejny z przyjemnością towarzyszy najważniejszej polskiej nagrodzie poetyckiej. W tym roku przypominamy sylwetkę Marcina Świetlickiego; piórem Anny Kałuży omawiamy nominowane tomy; rozmawiamy też z Piotrem Śliwińskim – jednym z najbardziej uważnych i wrażliwych interpretatorów poezji. Jurorom życzymy trafnych wyborów, kandydującym twórcom szczęścia, czytelnikom zaś, a więc i sobie samym: mądrej radości myślenia wraz z wierszem.

Więcej informacji na temat Silesiusa: www.silesius.wroclaw.pl

Autor artykułu

Ur. 1971 r. Krytyk literacki, pracownik Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, sekretarz Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta, wieloletni redaktor „Tygodnika...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]