Reklama

Słowo wstępne

Słowo wstępne

07.05.2018
Czyta się kilka minut
Kto choć raz gościł w naszym mieście, ten wie, że Wrocław kocha literaturę.
Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia / ARCHIWUM UM WROCŁAW
N

Naszą dumą i ogromną satysfakcją są nowo powstające biblioteki, tytuł Światowej Stolicy Książki czy światowy kongres bibliotekarzy, który odbył się latem ubiegłego roku. To wszystko nie byłoby możliwe, gdyby nie szczególne uzależnienie wrocławian od czytania, ale też specjalna atencja, jaką otaczani są tu pisarze i poeci. My, wrocławianie, wierzymy, że świat byłby lepszy, gdyby rządzili nim poeci. Dlatego tak ważna jest dla nas Nagroda „Silesius”. Nagroda ta od pierwszego momentu jest naszą dumą. Na kilka dni zjeżdżają do Wrocławia najwybitniejsi poeci i toczą rozmowy o literaturze, w których wszyscy możemy uczestniczyć. Przyjeżdżają też ci początkujący, z których wielu już niedługo stanie się wybitnymi. Jeżeli, w najmniejszy choć sposób, potrafimy im w tym pomóc, to znaczy, że dobrze wykonujemy nasz obowiązek.

Poeci to zazwyczaj ludzie cisi, skromni. Tomików ich wierszy nie publikuje się w dziesiątkach tysięcy egzemplarzy. Ale znaczenia ich pracy, talentu i siły cichego głosu nie sposób przecenić. Pokazują nam piękne i brzydkie strony życia, nie dają spokojnie drzemać w fotelu, budzą sumienia. A czasem też każą się zatrzymać, popatrzeć dokoła, dostrzec piękno, przypomnieć sobie, że jest jeszcze miłość i dobro na świecie.

Zapraszam Państwa do Wrocławia, zapraszam na święto poezji, na rozdanie Nagród „Silesiusa”. I mam dla nas wszystkich dobrą radę: słuchajmy poetów, od tego stajemy się lepsi.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]