Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus

Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus

11.10.2015
Czyta się kilka minut
Często podkreśla się, że „Angelus” to największa nagroda literacka w Polsce. To prawda, nagroda jest wysoka, wynosi 150 tysięcy złotych, ale przecież nie to jest najważniejsze.
Fot. Archiwum UM Wrocław
N

Naszą największą chlubą są książki i ich autorzy. Konkursy, również te literackie, podlegają tej samej regule: zwycięzca jest jeden. Jednak mam w tej kwestii nieco inne zdanie. Myślę, że nie tak istotne jest, kto w danym roku zdobędzie zaszczytny tytuł najlepszej książki w Europie Środkowej wydanej po polsku. Zwyciężamy wszyscy. Nagrodzony autor, wydawca, ale przede wszystkim my – czytelnicy.Do naszych rąk trafiają bowiem wspaniałe książki – literatura najwyższych lotów. Takie jest doświadczenie dziesięciu już lat Literackiej Nagrody EuropyŚrodkowej „Angelus”. Mamogromną osobistą satysfakcję,że w tegorocznej odsłonie „Angelusa” w finałowej siódemce znalazło się aż czterech wybitnych polskich autorów.
Dziś przeżywamy czas szczególny, czas, kiedy to my, Europejczycy, targani w naszej – również najnowszej – historii wielkimi wstrząsami, często kataklizmami, decydujemy o solidarności z tymi, którzy doświadczają dramatu wypędzania i uchodźstwa. To właśnie teraz mamy okazję do pokazania naszej empatii i wrażliwości. Jakże często dylematy, z którymi mamy dziś do czynienia, stawały się tematem kolejnych książek, również tych nominowanych do Nagrody „Angelus”. Czytając je, zastanawialiśmy się nad tym, jak my zachowalibyśmy się w podobnie trudnych sytuacjach. Jestem pewny, że gdyby nie te lektury, nasze wybory byłyby po stokroć trudniejsze.Zachęcam więc Państwa: czytajmy książki, bo one sprawiają, że możemy stać się lepszymi ludźmi. 17 października poznamy laureata „Angelusa”. Wiem,że będzie to wybitna książka, i wiem, że czeka nas niezwykła czytelnicza uczta. ©

Prezydent Wrocławia
Rafał Dutkiewicz

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]