Reklama

Zaproszenie

Zaproszenie

09.10.2017
Czyta się kilka minut
Szanowni Państwo, już po raz dwunasty mam zaszczyt i ogromną przyjemność zaprosić Państwa do Wrocławia na wręczenie Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”.
ARCHIWUM UM WROCŁAW
K

Każdego roku na nowo cieszę się na możliwość spotkania z wybitnymi pisarzami, a przede wszystkim z ich książkami. I każdego roku przy okazji tej intelektualnej uczty zdaję sobie sprawę, że zarówno my, czytelnicy, jak i oni, pisarze, stajemy wobec wciąż nowych wyzwań, jakie przynosi nam życie. Jak zawsze pojawia się ta sama wątpliwość: czy potrafimy im sprostać?

Dziś stajemy wobec bardzo poważnego pytania, najważniejszego dla nas, Europejczyków – pytania o kształt Unii. Zastanawiamy się, co zrobić z ogromną liczbą uchodźców, ludzi dotkniętych wojną i skrajnym ubóstwem. Myślimy o tym, czy uda się zachować solidarność, czy też górę weźmie partykularyzm bogatych, ­niechętnych do dzielenia się i brania odpowiedzialności za los cierpiących. A zagrożenia są ogromne. Pamiętajmy, że mimo szczęśliwych rozstrzygnięć wyborczych w Niemczech, Francji czy Holandii, do parlamentów tych krajów dostali się przedstawiciele skrajnie nacjonalistycznych ugrupowań, którzy chcą zmienić przyjęty przed laty model funkcjonowania Europy, zanegować tak święte dla nas wartości.

Próbujemy codziennie odpowiadać sobie na te pytania, nieczęsto znajdując dobre odpowiedzi. Jednak jak zawsze w trudnych momentach przychodzą nam z pomocą książki i ich autorzy. Literatura od niepamiętnych czasów starała się na podobne pytania odpowiadać: pokazywać problemy z wielu różnych perspektyw, zmuszając przy tym do myślenia. A jestem przekonany, że tylko niezależne myślenie pomoże nam w chwilach najtrudniejszych wyborów.

Zapraszam więc Państwa na święto myśli i piękna, bo przecież literatura to sztuka, a sztuka to piękno. Jestem pewny, że wszystko to odnajdą Państwo we Wrocławiu. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]