Reklama

FC Guardia

FC Guardia

08.05.2006
Czyta się kilka minut
Ochotnicy wstępujący w jej szeregi zyskują możliwość nocnego spaceru po pustej Kaplicy Sykstyńskiej. Jednak sama służba jest mniej kolorowa niż żółto-niebieski mundur halabardnika.
fot. KNA-Bild
P

Przed kilkoma tygodniami ruszyli z Bellinzony i innych miasteczek malowniczego Tessynu, by przez alpejskie przełęcze, Toskanię i Lacjum zdążyć do Rzymu na szóstego maja, 500. rocznicę ich chrztu bojowego. Szli tym samym szlakiem, co przed wiekami ich poprzednicy, posłuszni wezwaniu krewkiego Juliusza II, który zamiast pancerza świętości wolał przywdziać pancerz rycerza.

Papież z mieczem

To Juliusz wpada na pomysł zwerbowania do Watykanu szwajcarskich najemników. Niecałe trzy lata wcześniej, w 1503 r., hojnie wciskając łapówki kardynałom, ozdobił skronie upragnioną papieską tiarą (wcześniej przegrał dwa konklawe). Gniewny, zapalczywy i zbyt niecierpliwy, by zadać pytanie, a już w ogóle niezdolny, by wysłuchać rady, zdaje się gonić uciekający czas. Szybko też pojmuje, że na tym padole papież bez pieniędzy jest figurantem bez...

12115

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]