Reklama

Skorumpowane talenty

15.12.2014
Czyta się kilka minut
Fenomenalny, genialny, mistrzowski, bomba atomowa, arcydzieło, triumf – oto wybrane prasowe epitety pod adresem najnowszego spektaklu Krystiana Lupy. Zasłużone!
Marta Zięba w „Wycince” w reż. Krystiana Lupy Fot. Tomasz Wiech / BOSKA KOMEDIA
P

Pokaz „Wycinki” Krystiana Lupy podczas krakowskiego festiwalu „Boska Komedia” to – od dnia premiery 23 października – zaledwie trzecia prezentacja przedstawienia w Polsce. Festiwalowa nagroda za najlepszy spektakl, najlepszą reżyserię i najlepszą rolę pierwszoplanową (Piotr Skiba w roli Thomasa Bernharda) nie jest zaskoczeniem: spektakl zdążył już obrosnąć legendą. Zawdzięcza ją mistrzowskiemu rzemiosłu i prostej, niemal publicystycznej, a przy tym złośliwej wymowie.
Największą ekscytację wzbudziły zawarte w spektaklu aluzje do Jana Klaty. Zjadliwy passus o „genialnym nowym dyrektorze narodowego teatru” jest co prawda wzięty z tekstu Thomasa Bernharda, jednak Lupa dorzuca od siebie ciętą uwagę o spektaklu „Do Damaszku”, stawiając kropkę nad „i”. Konflikt artystyczny i instytucjonalny pomiędzy Lupą a Klatą nie jest tajemnicą. Jednak temat, atrakcyjny i mocny, stanowi tylko...

5093

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]